Info

Kontakt:

Piotr Kmita
tel: +48 600 27 82 83
www.piotrkmita.com
poczta@piotrkmita.com
facebook

EMERGENCY ROOM

Emergency Room („ostry dyżur”) to otwarta przestrzeń ekspozycyjna udostępniana artystom, którzy komentują w niej wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia. Prezentowane prace, niezależnie od formy – czy będą to instalacje, obiekty plastyczne, wideoart, happening, czy performance – zawsze mają charakter krytyczny, interwencyjny. Wszystkie są rejestrowane, a część z nich publikowana i komentowana w internecie. Prace, które nie zostaną odebrane przez  artystów, trafiają do Delay Museum, gdzie pełnią funkcję „sztuki dnia wczorajszego” – nieaktualnej z punktu widzenia Emergency Room, ale nadal bieżącej w porównaniu ze sztuką krytyczną prezentowaną w ramach klasycznych, kuratorskich wystaw, których   przygotowanie trwa znacznie dłużej. Projekt Emergency Room po raz pierwszy odbył się w galerii PS1 nowojorskiego Museum of Modern Art w 2007 roku. Twórcą formatu jest Thierry Geoffroy „Colonel”, duński artysta specjalizujący się w sztuce sformatowanej, który, wraz z Michałem Bieńkiem, był kuratorem również polskiej edycji odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Kultury w dniach 8-11 września we Wrocławiu.
więcej informacji: http://www.emergencyrooms.org/poland.html

emergency room  (1)

 


BAĆ RZĄD BAĆ POLITYKÓW | druk cyfrowy | 40 x 30 cm | 2011

„Jedną z realizacji, które najbardziej zapadły w pamięć uczestników formatu (zarówno artystów jak i widzów), była praca Piotra Kmity „bać rząd, bać polityków”. To hasło zapisane prostą, czarną czcionką powstało po oderwaniu fragmentu papieru – zawierającego przedrostek „Je” – z kartki z nadrukiem „Jebać rząd, Jebać polityków”. Za napisanie hasła o tej treści na murze szkoły pewien osiemnastolatek został w Polsce skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu. W dniu, w którym Kmita wykonał swoją pracę, wyrok został złagodzony do czterdziestu ośmiu godzin prac społecznych. „Bać rząd, bać polityków”, wychodząc od konkretnego wydarzenia z ostatniej chwili, stało się więc ogólną refleksją nad socjalizacją
jako procesem ufundowanym na strachu.”
Fragment tekstu „Emergency room Wrocław: kryzys, różnica, diagnoza” autorstwa Michała Bieńka

 

SONY DSC

emergency room  (2)

 

 


OH FRANK! | druk cyfrowy | 40 x 30 cm | 2011

Praca nawiązująca do aktualnych wówczas wątpliwości dotyczących stanu europejskiej struktury finansowej i utrzymującego się wysokiego kursu szwajcarskiego franka. W sfotografowanej tabliczce znanej szwajcarskiej czekolady, namalowane na niej alpejskie szczyty, na zasadzie swoistego powidoku układają się wedle kursu franka z ostatnich trzech miesięcy.

 

emergency room  (3)

 

 


POMIĘDZY | obiekt | 40 x 30 cm | 2011

POMIĘDZY to obiekt złożony z trójkątów, które obracając się zmieniają swój wzajemny układ. Przyjmuje on mniej lub bardziej abstrakcyjne formy, sześć razy na dobę układając się w znak Gwiazdy Dawida. Ruch podczas tych faz jest tak powolny, że w zasadzie niezauważalny. Każdy z trójkątów umieszczony jest bowiem na osobnym mechanizmie zegarowym i pełny obrót wykonuje w 12 godzin.

 

emergency room  (4)

 

emergency room  (6)

dokumentacja fotograficzna pełnego, trwającego 4 godziny, cyklu.