Info

Kontakt:

Piotr Kmita
tel: +48 600 27 82 83
www.piotrkmita.com
poczta@piotrkmita.com
facebook

WINNING

Wystawa Kmity nie jest o zwyciężaniu, a raczej o niemożliwości zajęcia upragnionego,pierwszego miejsca. Co z tego, że się coś wymyśliło, jeżeli się pochodzi z kraju celebrującego klęski, zawsze nasz sukces, ktoś nam zabierze. Autor, pozornie osiągnął sukces. Skończył nie tak dawno studia, w tym roku został wyróżniony nagrodą Warto przez wrocławską edycję Gazety Wyborczej a nawet wymyślił, co najmniej jedno kultowe hasło. I może na tym fakcie warto się przez chwilę skupić. To właśnie Piotr Kmita, debiutował brawurowo przed laty obrazem stylistycznie nawiązującym do prac Wilhema Sasnala, z tekstem „Sasnal to przy mnie krasnal”.
Nie chciał tym bynajmniej nikogo obrażać, chciał tylko pokazać, że jak każdy młody, ambitny artysta, potrafi przeciwstawić się uznanym autorytetom. Ten gest został jednak zauważony i jako bardzo chwytliwy, został bezwstydnie ukradziony przez właśnie powstającą grupę anonimowych buntowników, The Krasnals.
Być może wielu by się w takiej sytuacji załamało. Kmita jednak, w sposób dowcipny i z dużym smakiem (czego raczej można odmówić grupie The Krasnals), celebruje własne porażki oraz porażki innych. Na wystawie pokazuje zestaw filmów z nieszczerymi uśmiechami  gwiazd hollywoodzkich, które właśnie dowiedziały się, że nie dostaną upragnionego Oscara. Ten moment słodko-gorzkiej porażki przewija się przez całą wystawę. Autor opowiada o sukcesie w świecie sztuki, który jest zupełnie ignorowany przez tak zwaną milczącą większość. Mówi nam, że pierwsze miejsce jest przeznaczone tylko dla nielicznych. A witające wchodzących zmodyfikowane podium już pokazuje, że nie będzie łatwo, a nawet, że sukces jest nieosiągalny. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z bijącego w internecie rekordy popularności filmiku zmontowanego z wywiadów z amerykańskim aktorem o nazwisku Charlie Sheen. Jeżeli jesteście ciekawi, sprawdźcie na youtubie. Powtarza się w nim bez końca słowo WINNING, co jest jest tak fascynujące, że ktoś postarał się nawet stworzyć na tej kanwie całkiem zabawną piosenkę. Dlaczego Charlie Sheen i Winning? Bo chodzi o historię przyswajania amerykańskiego snu, który, wbrew pozorom, śnimy wszyscy. Oglądamy filmy, uczestniczymy w świecie sztuki, albo tylko chcemy spędzić wczasy w tropikalnym raju i kupić mieszkanie w strzeżonym osiedlu na kredyt.
tekst: Paweł Jarodzki

wystawa po raz pierwszy pokazywana była w Galerii Awangarda BWA Wrocław w 2012 r.
recenzja wystawy: http://artpapier.com/?pid=2&cid=2&aid=3518
pdf z dokumentacją wystawy

 


PODIUM  | obiekt z płyty wiórowej | 150 x 200 x 50 cm | 2012

01 PODIUM

 


CO SIĘ STAŁO? | kolekcjonerski album z naklejkami | 50 x 30 cm | 2012

Polscy piłkarze podczas uroczystego pożegnania z kibicami po odpadnięciu drużyny narodowej z Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
więcej informacji: TUTAJ

02 CO SIĘ STAŁO 01

02 CO SIĘ STAŁO fragment

 


APPLAUSE | wideo | 00’06” | 2012

Fragment filmu motywacyjnego „Who do YOU want to be in life?” (“Kim chcesz być w życiu?”).
www.youtube.com/watch?v=vH0nP4NzS9M

03 APPLAUSE

 

 


BEZ TYTUŁU | cykl | druk cyfrowy | 50 x 70 cm | 2012

Portret Lance’a Armstronga wg Henry`ego Forda
Portret Lance’a Armstronga wg Jima Rohna
Portret Lance’a Armstronga wg Paulo Coelho

Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku. W latach 1999–2005 wygrał siedem razy z rzędu wyścig Tour de France.
24 sierpnia 2012 roku został wykluczony z zawodów z mocą wsteczną od 1 sierpnia 1998 roku i dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących, takich jak erytropoetyna, testosteron czy kortyzon oraz niedozwolnych zabiegów, takich jak transfuzje krwi.

04 BEZ TYTUŁU 01

04 BEZ TYTUŁU 02

 

 


WHEN HE`S GONE | instalacja wideo | 00`04 | 2012

Fragmenty z transmisji ceremonii przyznawania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej dokumentujące reakcje nominowanych do Oscara aktorek w momencie, w którym dowiadują się, że nie otrzymały tej nagrody.

Glen Close – nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie „Albert Nobbs”
Penelope Cruz – nominowana za drugoplanową rolę w filmie „Dziewięć”
Julie Christie – nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie „Daleko od niej”
Anne Hatahway – nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie „Rachel wychodzi za mąż”
Vera Farmiga – nominowana za drugoplanową rolę w filmie „W chmurach”
Cate Blanchett – nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie „Elizabeth: Złoty wiek”
Maggie Gyllenhaal – nominowana za drugoplanową rolę w filmie „Szalone serce”
Rooney Mara – nominowana za pierwszoplanową rolę w filmie „Dziewczyna z tatuażem”

05 WHEN HE S GONE

WHEN HE`S GONE  – dokumentacja instalacji wideo

 

 


ZROBIMY WIĘCEJ | instalacja interaktywna | 2012

Instalacja jest rodzajem gry, w której możemy odsłaniać litery wyświetlane na tablicy, nawiązującej do emitowanego w latach 90-tych teleturnieju „Koło Fortuny”. Klikając na dane pole zmieniamy literę, która pod nim się znajduje. Litery ukryte na tablicy układają się w siedem haseł wyborczych stosowanych przez partie polityczne, które wygrały wybory parlamentarne w Polsce od 1991 do 2011 roku.

recenzja pracy: http://lewastrona.salon24.pl/466008,sztuka-polityki-czy-polityka-sztucznosci

06 ZROBIMY WIĘCEJ 01

 

 


BAJKI | cykl wideo | 2012

Cykl inspirowany „Bajkami” Ignacego Krasickiego. Każdy ze znalezionych na YouTube filmów, opatrzony jest cytatem dotyczącym sfery polskiej polityki.

07 BAJKI

 

GĄSIENICZKA – wideo: “Eat me please” opublikowane w dniu 19 sierpnia 2012 roku przez użytkownika mailliw0; 01’08”

Dzień 1 maja 2004 roku na długo pozostanie w pamięci polskiego narodu. Tego dnia flaga Unii Europejskiej po raz pierwszy powiewała razem z flagą III RP. Wciągnięcie na maszt flagi Unii Europejskiej przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego nastąpiło o północy przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie. W swoim przemówieniu prezydent podkreślił, że Polacy, którzy świętują teraz wejście do Unii, spłacają dług wobec poprzednich pokoleń (…) Po podniesieniu flagi i odegraniu „Ody do Radości”, która jest hymnem UE, nad placem rozbłysły sztuczne ognie, które podziwiało kilka tysięcy zebranych. (…)

„Wejście Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 rok” – praca semestralna (fragment)
Ola Roszkowska, klasa 1 gimnazjum
http:// www.sciaga.pl/tekst/31230-32-wejscie_polski_do_unii_europejskiej_1_maja_2004_rok_praca_semestr

 

 


AUTOPORTRETY | różne techniki | 2005, 2012

Cykl autoportretów po raz pierwszy pokazywany w całości na wystawie „Sasnal to przy mnie krasnal” w 2006 r. w galerii 2 Piętro we Wrocławiu.
więcej informacji: AUTOPORTRETY

SONY DSC

 

 


ARTYŚCIE – NARÓD | druk cyfrowy na dyplomach | 2012

Kompozycja złożona z 293 zakupionych w hurtowni papierniczej dyplomów, przedstawiająca listę nazwisk polskich artystów według pozycji zajmowanych w rankingu Kompas Sztuki 2011. Kompas Sztuki – ranking polskich artystów  współczesnych ogłaszany raz w roku. Lista nazwisk układana jest według punktacji przyznawanej przez kilkadziesiąt polskich galerii sztuki (publicznych i prywatnych). (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompas_Sztuki)
„Kompas Sztuki jest pomocny dla wszystkich, którzy kupują dzieła sztuki, łącząc pasję kolekcjonerską z racjonalnym długofalowym inwestowaniem, jest on także wskazówką dla specjalistów młodej dziedziny jaką jest art banking (usługa w zakresie doradzania i kupowania dzieł sztuki proponowana przez niektóre banki).” (fragment tekstu: Kompas Sztuki 2007 Kama Zboralska i Piotr Cegłowski: http://www.kompassztuki.pl/about)

08 ARTYŚCIE NARÓD 01

08 ARTYŚCIE NARÓD 02

09 ARTYŚCIE NARÓD 03

 

 


KOMENTARZE | instalacja interaktywna | 2012

Instalacja interaktywna umożliwiająca wpisanie komentarzy dotyczących wystawy.
Najważniejszym elementem pracy jest specjalny program, który powoduje, że każde wciśnięcie klawisza, zamiast wyświetlenia litery mu przyporządkowanej, pokazuje jedną z liter wcześniej spreparowanego tekstu. Piszący nie jest w stanie umieścić na ekranie swoich własnych słów, może jedynie odsłonić tekst, który był już przygotowany. Tekst ten zawiera stylizowane komentarze napisane przez samego artystę. Wszystkie są utrzymane w bardzo pozytywnym tonie, chwaląc wystawę i przede wszystkim samego twórcę.

10 KOMENTARZE 01

10 KOMENTARZE 02