Amerykański sen

 

Cykl prac skonstruowany na bazie przemontowanych i skorygowanych cyfrowo krótkich ujęć przedstawiających bohaterów holywoodzkich filmów.  Pojedyncze, trwające ułamek sekundy momenty, w których przymykają oczy, zostają tutaj rozciągnięte w czasie, zamieniając się za sprawą montażu, w niekończącą się sekwencję „przysypiania”.
Balansowanie na granicy świadomości, walka z ogarniającą bohaterów ciemnością, mogą być interpretowana jako metafora stanu w jakim znalazł się tak zwany „american dream”.
Lansowany przez Stany Zjednoczone model kreowania rzeczywistości, uległ znaczącej weryfikacji. Interwencje w Iraku i Afganistanie, niejednoznaczne moralnie metody walki z terroryzmem czy w końcu ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny, który swoje źródło miał w działaniach nieuczciwych amerykańskich bankierów, ujawniły ciemne oblicze kraju stawianego za wzór demokracji. Wyszło na jaw jak bardzo, to dotychczas największe światowe mocarstwo, swoją gospodarkę opiera na trudnym do wyobrażenia zadłużeniu. Budzące zazdrość i podziw bogactwo i przepych okazało się być w dużej mierze luksusem na kredyt.
Obecnie jesteśmy świadkami przełomu na mapie światowej dominacji. To państwa azjatyckie na czele z Chinami zaczynają przejmować władzę nad światową gospodarką. W tej swoistej zmianie warty Ameryka zdaje się jawić jako kraj „zmęczony sukcesem”, który podobnie jak inne wielkie mocarstwa w historii, zaczyna zapadać się pod własnym ciężarem. Na naszych oczach rozgrywa się cicha rewolucja w porządku świata, której skutki są póki co niewiadome.

strona poświęcona projektowi: www.amerykanskisen.piotrkmita.com

 

 

 

 

Share

  • Categories:
  • Share