W poszukiwaniu straconego czasu

 

„Tytuł wystawy, zapożyczony z klasyki XX-wiecznej literatury, jest elementem typowej dla Piotra Kmity artystycznej praktyki – zestawiania elementów pop kultury z kulturą wysoką. Źródłem inspiracji oraz podstawowym materiałem, na którym bazuje artysta jest DYNASTIA – amerykański serial emitowany w naszym kraju w latach 90tych. W tamtym czasie przyciągał przed telewizory wizją świata pełnego blichtru i luksusu, którego częścią mieliśmy się stać już niebawem za sprawą nadchodzących gospodarczych i politycznych przemian. Po upływie kilkudziesięciu lat pełna intryg i zawiłych romansów historia rodziny Carringtonów, wydaje się być już tylko nostalgicznym wspomnieniem, które rozwiało się wraz z fantazjami o kapitalistycznym raju.
Projekt Piotra Kmity będący swego rodzaju hołdem dla tamtych emocji i pragnień, interpretować można zarówno metaforycznie jako wyraz tęsknoty za straconymi marzeniami jak i dosłownie, przez pryzmat refleksji nad czasem przepędzonym w utopijnym uniwersum.”

Wystawa „W poszukiwaniu straconego czasu” zbudowana była na bazie wielkoformatowej mozaiki zawierającej w sobie pierwsze klatki z każdej sekundy wszystkich 220 odcinków serialu „Dynastia”. W drugim pomieszczeniu znajdowała się instalacja interaktywna, za pomocą której widzowie mieli możliwość wybrania dowolnej liczby z puli sekund i odtworzenia jej w zapętleniu na ekranie.

 

 

 

 

Share

  • Categories:
  • Share